Monitorizare de presă

Căutare

Cuvânt cheie

Organ:

Tematica:



Numele cotidianului: Transindex
Anul şi data apariţiei: 18/10/2007
Tematica: transformarea sistemului electoral – problematica reprezentării minorităţilor în parlament
Categoria articolului: ştiri
Titlul articolului: ELBALTÁZTÁK - Băsescu ultimátuma hétfőn jár le egyéni választókerületes ügyben
Numărul fotografiilor: 1
Acces online: https://itthon.transindex.ro/?cikk=6211


Numele cotidianului

Az államfő azért akar mindenáron referendumot a választási reformról, mert ha rászervezi a népszavazást az EP-választásokra, akkor maga is kampányolhat, a PD pozícióit erősítve.


Băsescu október 22-ig, azaz hétfőig szabott határidőt a parlamentnek, hogy elküldje neki aláírásra a választási reformról, vagyis az egyéni kerületes rendszer bevezetéséről törvényt. Figyelmeztetett, hogy ellenkező esetben népszavazást ír ki e témában. Márton Árpád az RMDSZ képviselőházi frakcióvezetőke lapunknak korábban kifejtette,


az államfő által szabott határidő teljesíthetetlen.

"Összekevernek valakivel! Én nem az vagyok, aki alszik
a parlamentben, hanem az, aki az orrában turkál és a
trutyiból golyócskákat csinál, meg keresztrejtvényezik"
(Ion Barbu karikatúrája választási reform témában)



Az egyik új fordulat az, hogy a kormány feltehetően a képviselőház felhatalmazását felhasználva igyekszik megakadályozni az europarlamenti választások és a választási reformról szóló népszavazás egymásra szervezését. Az előírás szerint – melyet már elfogadott a képviselőház – a választás elhalasztható lenne, ha egy napon írják ki vele a népszavazást.

Mivel Tăriceanu egyszer már elhalasztatta az eredetileg áprilisra kiírt EP-választást, egy újabb ilyen akció valószínűleg ismét jókora botrányt kavarna.

Az egyéni választókerületekről szóló törvény erőteljesen vitatott téma. Október 16-án, kedden a választási bizottság elvetette a pártok, többek között az RMDSZ módosító javaslatait és a szöveget egy hozzácsatolt jelentéssel küdte át megvitatásra a szenátusnak.

A választási reform témája belekavart a 2008-as költségvetésről szóló egyeztetésbe is: az eredetileg október 18.-ra volt beütemezett pártközi egyeztetést Călin Popescu Tăriceanu kormányfő jövő hétre halasztotta, mert a miniszterelnök büdzsé és társadalombiztosítási alap mellett az egyéni választókerületekről szóló törvény áttárgyalását is napirendre tűzte. (A költségvetési törvényről a parlament november 27-én szavaz, közvetlenül az európai parlamenti választások után.)

Választásireform-ügyben a politikai erők nagy része ellentmondásosan viselkedett: szóban szinte mindenki támogatta a jelenlegi listás szavazási rendszer átalakítását egyéni választókerületes rendszerré, a háttérben azonban mintha


sokan szándékosan ellene "játszottak" volna.

Az elmúlt hónapokban a reform véglegesítésével megbízott parlamenti szakbizottságban húzták-halasztották a kérdés rendezését, ígyhát sokan lehetetlennek tartják, hogy a tervezet az ultimátumban megszabott határidőre elkészüljön. Közben az alkotmány szerint az államfőnek joga van referendumot kiírni országos jelentőségű ügyekben.

Ha népszavazás lesz a témában, szinte biztos, hogy a többség a választási reform mellett szavaz, mert Băsescu a nép képviselőinek nagyobb felelősségvállalása érdekében kampányol az egyéni választókörzetes rendszerért, ami a lakosság nagy részének nagyon tetszik.

Megfigyelők szerint Băsescu a Demokrata Párt (PD) pozícióit szeretné erősíteni, mert ha népszavazást ír ki, maga is kampányolhat, növelve a demokraták népszerűségét. Ebből a szempontból a PD-vel szembenálló minden párt ellenérdekelt a két választás összekapcsolásában.

Tăriceanu miniszterelnök szerette volna elkerülni a kettős szavazást, azzal érvelve, hogy a politikai erők kevésbé fognak összpontosítani az országot érintő európai témákra, és inkább a belpolitikai viták irányába terelik az emberek figyelmét. Markó Béla, az RMDSZ elnöke azt jelezte: elvi okokból tartja fölöslegesnek a népszavazást, mert nem kétséges, hogy a választók nagy többsége igennel szavaz majd.

Băsescut látszik erősíteni e témában Hans-Gert Pötteringnek, az Európai Parlament (EP) elnökének bukaresti megnyilatkozása. Pöttering szerint az európai normák nem zárják ki


a kétféle szavazás egyidejű megrendezését.

A pártoknak nem sikerült feloldaniuk az ellentmondást: a politikusok többsége "fázik" ugyan egy esetleges november 25-i, az EP-választásokra rászervezett népszavazástól, mégis sokan közülük a választási törvény elfogadásának késleltetésével mindent megtettek a mostani helyzet kialakulásáért.

A választási törvény módosítása mögött a másik pártpolitikai szempont az, hogy elemzők szerint a romániai pártok nagy része kevés olyan komoly politikus-jelöltet lenne képes felmutatni, akik az egyéni megmérettetés során is megállnák a helyüket.

Mint ahogy a Transindex is beszámolt róla (lásd Egyéni kerületi választás: mandátumok bánják c. összeállításunkat), az RMDSZ parlamenti mandátumainak száma jelentősen csökkenhet a reform miatt. Ezért a magyar párt megfelelő kompenzációs mechanizmust szándékszik beépíteni az új választási rendszerbe, de kérdés, javaslatait elfogadja-e a szenátus.

A Tăriceanu-kormány egy dolgot tehet: a törvénytervezetet "felelősségvállalással" terjeszti a parlament elé. E formula szerint a tervezetről vita nélkül szavaznak a honatyák. Ennek azonban az a kockázata, hogy az esetleges parlamenti elutasításba bele is bukhat a PSD bizalmatlansági indítványát alig túlélt kormány.

  • Despre baza de date

Centrul de Documentare ISPMN a iniţiat un proiect de monitorizare a presei pe tematica reprezentării minorităţilor naţionale. În cadrul proiectului sunt monitorizate versiunile online ale mai multor cotidiane naţionale, atât în limba română cât şi în limba maghiară.

În munca de colectare a materialelor beneficiem de aportul unui grup de studenţi ai Universităţii Babeş-Bolyai, Facultatea de Sociologie şi Asistenţă Socială, fapt ce ne oferă posibilitatea unei dezvoltări continue a bazei noastre de date.

Proiectul de monitorizare a presei doreşte să ofere celor interesaţi, posibilitatea de utilizare a acestei baze de date  în viitoare analize.